Bäste sportfiskare!

Ändrad: 24 aug. 2009

Här kommer ett brev med information om en glädjande och ganska oväntad händelse.

Sportfiskarna ger ut en musikskiva till förmån för fiskevård! Tillsammans med den svenska rockeliten har skivan med det provokativa namnet ”Ge fan i våra vatten” skapats och finns nu att beställa. De fiskande artisterna brinner för fisket och vill bidra till att lyfta frågan om hur illa det är ställt under ytan. Uppmaningen är att det bör tillföras stora pengar till fiskevården. Artisterna och Sportfiskarna drar sitt strå till stacken, hela överskottet från skivförsäljningen går till fiskevårdsprojekt. När får vi se samma handlingskraft hos politikerna?

På skivan medverkar band som Moneybrother, Hives, Hellacopters, Weeping Willows, Millencollin, Backyard Babies med flera.

Läs mer om projektet, förboka en skiva redan nu och köp en suverän T-shirt!

http://www.sportfiskarna.se/gefan

Ange koden spfmedlem så för du köpa skivan för medlemspris 99 kr.

Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att posta kommentarer.

 • VÄDER

  Klicka på bilden för mer detaljerad väderinformation.

  klart.se

  VAKTSCHEMA 2022

  Tack alla medlemmar och närboende som vaktar sjön, tjuvfisket har sjunkit avsevärt detta år. Bra jobbat!

  Allt tjuvfiske polisanmäls.
  fisketillsyn

 • Berras Sportfiske
 • Administration