Bitande kyla!

Ändrad: 26 nov. 2013

I söndags var jag o Far o fiskade. Kanterna längst hela sjön var täckta med en tunn ishinna och kylan bet snabbt sig fast i fingrarna, spöringarna frös ständigt till is. Vid klockan 10:30 nådde solen äntligen ner till sjön så vi fick värma oss lite. Men då var det såklart dags att åka hem.

Hade tänkt att jag skulle lyckas fånga en fisk för gravning till julbordet. Fick en båge på 2,8 kg som lurade på djupet mitt i sjön. Två fina filéer som väntar i frysen tills det är dags. Kul att samtliga båtar var ute o prövade lyckan i söndags.

20131126-012425.jpg

20131126-012436.jpg

Kommentering avstängd.

 • VÄDER

  Klicka på bilden för mer detaljerad väderinformation.

  klart.se

  VAKTSCHEMA 2022

  Tack alla medlemmar och närboende som vaktar sjön, tjuvfisket har sjunkit avsevärt detta år. Bra jobbat!

  Allt tjuvfiske polisanmäls.
  fisketillsyn

 • Berras Sportfiske
 • Administration